Megalodon – postrach oceánov

Medzi nami: viete vôbec kto alebo čo je to megalodon?  Hovoríme o najväčšom prehistorickom žralokovi a predátorovi v jednom, ktorý brázdil oceány na zemi pred 16 miliónmi rokov. Dnes žijúci žralok biely je však len jeho malý príbuzný.
 
Fakty o megalodonovi v 10 bodoch:
 

plavba

  1. Odhad veľkosti

Paleontológovia objavili nejaké skameneliny tohto predátora, jedná sa napríklad o zuby a tiež kosti. Zubov našli niekoľko tisíc, no kostí len zopár, aj tie boli vo veľmi zlom stave, čo sťažilo objasňovanie stavby jeho tela. Skutočnú veľkosť tak vedci môžu len odhadnúť, pravdepodobne meral okolo 16metrova jeho hmotnosť dosahovala viac ako 35ton.
 

  1. Potrava

Vo výbere potravy nebol megalodon prieberčivý, zjedol všetko, čo sa mu mihlo pred nosom. Prehistorické veľryby, delfíny ba ani obrovské korytnačky s tvrdými panciermi nemali pred ním šancu.
 

  1. Sila čeľustí

Megalodon mal také silné čeľuste, že dokázal vyvinúť tlak až 18 ton na cmštvorcový. V súčasnosti žijúci žralok biely vyvinie tlak 9krát menší.
 

  1. Megazuby

Meno tohto predátora v preklade znamená „obrovský zub“, čo je veľmi výstižné, keďže jeho zuby podľa nájdených pozostatkov mali dĺžku až 18 cm.
 

  1. Lov

Na rozdiel od žralokov, ktorí útočia na citlivé časti tela koristi, megalodon obeti najprv odhryzol plutvy a končatiny, aby korisťnemala čancu na útek.

želva
 

  1. Dnešní príbuzní

Medzi dnešných žijúcich príbuzných megalodona radíma aj žraloka bieleho. Budí síce rešpekt, ale veľkosť a ohromojúci vzhľad svojho prapredka nedosahuje ani zďaleka.
 

  1. Jediný vládca

Obýval oceány, v ktorých bol jediným vládcom, pretože nemal žiadneho porovnateľného protivníka a aj tie najväčšie, žijúce v tom čase, boli jeho potenciálnou potravou.
 

  1. Všade doma

Podľa skamenelín, ktoré sa našli v rôznych častiach sveta zisťujeme, že neobýval len nejakú časť svetových morí, ale bol doma všade.
 

  1. Osudná plytčina

Megalodon nemal prirodzených nepriateľov, osudným sa mu mohlo stať jedine uviaznutie na plytčine, z ktorej sa „vďaka“ svojej hmotnosti nedokázal dostať a udusil sa.

  1. Prečo vyhynul

Jeho vyhynutie sprevádzajú len dohady, podľa vedcov to mohlo byť doôsledkom ochladzovania oceánov alebo už spomínaného častého uviaznutia na plytčine a následného udusenia.