Alergia na peľ, prach, zvieracie chlpy, alebo niektoré druhy potravín. Tieto ochorenia vnímame ako úplne normálne a dnes aj veľmi bežné. Vedeli ste ale to, že môžete byť alergickí aj na plesne?
Sú všade okolo nás
Plesne, respektíve huby sa nachádzajú všade okolo nás. sú aj tam, kde ich nevidíte. Nie raz sa do nášho tela dostanú nedopatrením. Možno ste aj vy už zažili podobnú situáciu. Večer ste si nakrájali paradajku a jeden kúsok ostal nedojedený. Keď ste ho išli ráno dojesť, alebo vyhodiť, bol celý obrastený plesňou. Nie je to žiaden zázrak, ale dôkaz o tom, že paradajka bola plesnivá už vtedy, keď ste ju jedli. Pleseň totiž najprv nie je vidieť. Jej vonkajšie časti, teda plodnice sa objavia až po istom čase. S plesňami teda prichádzame do kontaktu všetci, a to aj v tom prípade, že svoj byt dezinfikujete každý deň.
Časti sa dá zbaviť
Alergia na plesne môže byť vrodená, alebo získaná. Preto by ste sa mali snažiť ich výskyt vo svojej domácnosti čo najviac eliminovať. Najdôležitejšie je pravidelné kontrolovanie chladničky a ostatných potravín. Na nich totiž plesne vznikajú najčastejšie.
Prejavy alergie na plesne:
1. časté pálenie, začervenanie. alebo svrbenie očí
2. opakujúci sa zápal očných spojiviek
3. kašeľ
4. svrbivé miesta na pokožke
5. začervenané miest na pokožke
6. časté kýchanie, tečenie z nosa
7. rýchle dýchanie v stave pokoja
8. pocit pálenia v nosovej sliznici
9. problémy so spánkom, nočné budenie
10. suchá nosová sliznica
Je ťažké ju rozlíšiť
Ako môžete vidieť, prejavy alergie na plesne, sa od tých ostatných príliš nelíšia. Pokiaľ však nemáte zistené žiadne z „klasických“ alergií a spozorujete na sebe niektoré z príznakov, je viac než pravdepodobné, že s jedná o tento zdravotný problém. Nesnažte sa však vyčistiť svoj byt, pretože to je vopred prehnaný boj, radšej navštívte imunologické oddelenie.