Melodické improvizácie

Už ste niekedy počuli Beethowenov For Elise v inom žánri, ako klasickom? Viete si to predstaviť ako punkovo-džezovo skladbu? A čo tak rock prevedený do folklórneho štýlu , pretiahnutý a premočený ako huba plná melodických ozdôb, diftongov a cifier? Korenistú zmes plnú rozmanitých melódií môžete ochutnať dnes už prakticky v každom väčšom meste. Daný pojem sa nazýva jam.
 
zpěvák.jpg

Nie je lekvár ako lekvár.
A ani jam niekedy nenanášame na chlieb. V muzikantskom slangu ide skôr o spôsob tvorby novej melódie, síce prerobenej a nie úplne originálnej, no o to zaujímavejšej. Preto jam – môžete doň pridať rôzne ovocie: maliny, jahody, čerešne či višne, čučoriedky aj marhule. Je to na vás. Na chvíľu vytvoríte pocit a atmosféru hudobnej diverzity. A čo potom? Cítite sa ako Stvoriteľ? To je isté! Ale, ako takýto stav dosiahnuť? Ako to vôbec vytvoriť, aby sa to dalo zhltnúť, vypočuť, stráviť? Ktoré melódie pasujú k čomu?
 
Suroviny na recept.
Ak ste hudobník, okolie vám tvrdí , že hudba, to je malina, nenechajte sa takýmto názorom vyviesť z rovnováhy. Pre vlastnú tvorbu, do ktorej vkladáte aj kúsok seba potrebujete aj niečo viac ako hodiny nástroja na ZUŠ. Potrebujete tomu venovať svoj čas. A to v hojnom množstve. Usilovne cvičte a spoznávajte svoj hudobný nástroj, každú jeho farbu a tón, aby bol čo najčistejší. Len takto uvaríte ten správny jam. Totálnou improvizáciou.

hudebník.jpg
 
Nechajte sa viesť.
A počúvajte veľa hudobných žánrov a veľa piesní. No to nestačí. Premýšľajte nad tým, čo počúvate a snažte sa improvizovať už počas počúvania. Čo by s čím ladilo, ako vytvoriť prechody. Začiatky sú ťažké, no skúste sa sústrediť na prechody medzi piesňami. Najprv v jednej melódii – akordoch, potom spravte zdvih- naznačenie , že jedna pieseň sa končí druhá začína a roztočte to. Po prípade, na záver sa vráťte do pôvodnej piesne, ktorú ukončíte veľmi neurčito. Striedajte rytmy, striedajte akordy. Dodajte do toho vlastný ráz a nebojte sa zmien. Koniec koncov, ste to vy, ktorý tvoríte.