Teplý a zaručene čerstvý chlieb si môžete pripraviť doma kedykoľvek naň dostanete chuť. Postačí ak máte domácu pekáreň. Cesto na chlieb si môžete pripraviť dvoma spôsobmi.
- Doma, podľa vlastného receptu
- Kúpiť si už pripravenú zmes v prášku
V domácej pekárni si môžete upiecť nie len chlieb, ale aj iné pečivo, alebo pripraviť džem. Záleží to od toho koľko a aké programy pekáreň má.
Môžete v nej pripravovať rôzne cestá. Pokojne ju môžete využiť aj ako hnetač cesta.
Veľkosť pekárne je isto dôležitá, hlavne ak máte malú kuchyňu a nemáte prístroj kde uložiť.
Ak patríte k ľuďom, ktorí majú bezlepkovú diétu (alebo niekto z vašej rodiny) je možnosť upiecť si chlieb presne podľa vašich potrieb vítanou možnosťou.
Veľkosť formy na chlieb
Tento rozmer sa neodvíja od veľkosti domácej pekárne. Ak je vaša rodina početnejšia vyberte si prístroj, ktorý má väčšiu formu na chlieb – do 1,8 kg. Ak si ale plánujete piecť pečivo len pre seba, prípadne aj vášho partnera postačí vám pekáreň s objemom formy do 0,5 kg.
Veľkosť domácej pekárne
Hmotnosť pekární sa pohybuje od 5 do 8 kg. Tie väčšie majú aj veľkosť a rozmery ako vysávač. Pri kúpe berte preto do úvahy kde ju umiestnite. Mala by byť na bezpečnom a stabilnom mieste, nakoľko pečenie prebieha pri dosť vysokých teplotách.
Funkcie pekární
Základnou funkciou domácej pekárne je pečenie chleba. Základné typy týchto prístrojov sú stavané práve len na pečenie.
Drahšie typy pekární majú funkcií viac. Ak máte bezlepkovú diétu nie je pre vás vhodná akákoľvek pekáreň. Príprava bezlepkového pečiva je iná než príprava klasického, preto pri si kúpe prístroja všímajte či má program, alebo funkciu aj na prípravu tohto druhu pečiva.
Tiež si všímajte či má pekáreň
- Možnosť nastaviť si teplotu
- Odložený štart
- Sklopné hnetacie háky – nie všetky pekárne túto funkciu majú. Ak v prístroji táto funkcia chýba upečený chlieb bude mať dierky po hákoch. Po uhnetení cesta háky zostanú v ceste a upečú sa spolu s nim.